Smogowe powietrze

Blog o przyczynach i skutkach smogu

Dlaczego maska z filtrem hepa jest skuteczna?

brak komentarzy

Wiele osób, które musiały zdecydować się na skorzystanie z maski antysmogowej stanęło przed dylematem, na jaki rodzaj filtra wydać pieniądze. Każdy jest skuteczny, jeśli chodzi o ochronę przed szkodliwym działaniem zawartych w powietrzu zanieczyszczeń. To, czy lepszy będzie filtr węglowy, czy maska z filtrem hepa, zależy głównie od indywidualnych preferencji użytkownika.

maska casual2

Filtry HEPA dezynfekują powietrze. Wykonuje się je ze spiekanego szkła. Pory wielkości rzędu 0,3 mikrometra gwarantują, że do środka maski nie dostanie się nawet 99,97 procenta zanieczyszczeń mechanicznych, bakterii i wirusów oraz grzybów i pierwotniaków. Filtr węglowy natomiast działa z wykorzystaniem właściwości węgla, jaką jest absorpcja.

Porównując oba rodzaje masek, warto zwrócić uwagę na łatwość zasysania powietrza do jej wnętrza. Maska z filtrem hepa wypada w tym zestawieniu zdecydowanie lepiej. Specjalna technologia wykorzystywana do ich produkcji sprawia, że wdychane powietrze stawia niewielki opór. Oddychanie jest więc znacznie łatwiejsze, niż w innych typach masek. Przepuszczalność powietrza przez filtr hepa może być nawet o 40 procent większa, niż w przypadku filtra węglowego. Stąd bierze się popularność hepa wśród sportowców.

Komentowanie wyłączone.